Baş Ağrısını Geçiren En İyi 5 Yöntem

Zaman zaman türlü nedenlerle başımıza, baş ağrısı musallat olabiliyor. Kronik bir rahtsızlıktan, yeme içme düzensizliğinden yada günlük stresten kaynaklı olabilir. Baş bölgesinde oluşan zonklayıcı bir baskı şeklinde rahatsızlık veren baş ağrısı yaşam kalitemizi de oldukça etkilyor. Bu durum için tabiki bir doktordan yardım alarak ilaçla tedavi olabiliriz. Ancak her zaman buna fırsat olmayabilir. Yada kullandığımız ilaçlar tek başına yeterli gelmeyebilir. İşte bu sebeple sizlere evde de uygulayabileceğiniz baş ağrısını geçiren en iyi 5 yöntemi sıralıyoruz.
5- Lavanta yağı buharı

Güzel kokusu ile bilinen lavantanın, tek etkisi bu değil. Serotonin düzenleyici etkiye sahip, sakinleştirici ve uyku bozukluğu problemlerinede iyi gelir. Aynı zamanda stresi azaltarak gerginliğe de iyi gelen lavanta, baş ağrısınada iyi gelir. Bir miktar suya bir kaç damla lavanta yağı ekleyip, buharını çekerek baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Ayrıca vücudunuza da sürerek, gevşeyerek rahatlayabilirsiniz.

4- Kahve içmek

Kahve içerdiği kafein ile kan akışınızı hızlandırarak, baş ağrınızı dindirebilir. İçine bir kaç damla limon damlatılan, kahve daha da etkili olur. Tabi çok fazla tüketmemek de yarar var. Çok fazla tüketilen kahve, çok fazla kafein demek bununda yararından çok zararı olur. Ancak çok sık tüketmiyorsanız ve baş ağrınız var ise, limonlu kahve imdadınıza yetişebilir.

3- Ayran soda karışımı

Bu bilgi sizi biraz şaşırtabilir. Ancak birçok kişi ayran ve soda karışımı ile baş ağrılarını geçiriyor. Genel de zayıflamak isteyenlerin daha çok tükettiği, soda ayran karışımına bir kaç damla limon da eklerseniz etkisi daha da kuvvetlenecektir. Denemeniz de fayda var.

2- Masaj yapmak

Başınıza uygulayacağınız basit masaj teknikleriyle, baş ağrınızı geçirebilirsiniz. Uygulayacağınız masajla, başınızda ki sinirleri gevşeterek, gerginliği alırsınız. Ellerinizle şakaklarınıza ve iki kaş arasına yapacağınız masaj, baş ağrılarınızı geçirebilir. Masaj sırasında lavanta yağıda kullanarak daha çabuk etki etmesini sağlayabilirsiniz.

1- Buz kompresi

Başınıza yapacağınız buz kompresi baş ağrılarınızdan sizi kurtarabilir. Çok kısa sürede çabuk etkisiyle bilinen buz kompresi, neredeyse ağrı kesicilerle aynı görevi görür. Buz torbası yada evde ki bir bezin içine buz koyarak başınızda tutun ve ağrının geçmesini bekleyin. Ortalama 1 dakika içinde etkilerini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir