En İyi 5 Klasik Araba

Arabaların hayatımızda çok fazla kullanım amacı vardır. Ulaşım, taşıma ve ticari olarak elimiz ayağımız gibidir. Ancak bazı arabalar vardır onların tek amaçları aşktır. Evet sizinde tahmin edeceğiniz gibi klasik arabalardan bahsediyorum. Otomobil sektörü her ne kadar günümüz şartlarına ayak uydurup lüks araçlar sunsada, eminim her biriniz şu arabaya bayılıyorum dediği klasik arabalar vardır. Tuhaf bir şekilde bazı arabaların üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin eskimiyor. Hatta şarap gibi daha da güzelleşiyor. Duruşuyla, iç dizaynıyla yada kuvvetli motor sesiyle kendisine hayran bırakıyorlar. İşte bu yazımızda sizlere en iyi 5 klasik arabayı listeledik.

5- 1959 Cadillac Eldorado
1959 Cadillac Eldorado

Gösterişli stili, muazzam hatlarıyla 1959 model Cadillac Eldorado. İkinci dünya savaşı sonrası 1956 yılında tasarımlarına başlanan aracın, 3 yıllık çalışmalarla ortaya çıktı. Gösterişli tarzının ilk göze batan yeri tabiki kuyruk biçimidir. Kuyruk kısmı 1950’li yılların jet motorlarından esinlenilerek şekil verilmiştir. Camlarında direksiz ve bombeli tasarım kullanılmıştır. Center X frame şase yapısı kullanılmıştır. Center X frame şase tipi aracın yerden yüksekliğini kısa tutan yapıda olup, çok iyi yol tutuşuna sahiptir. 325 beygir gücünde, 4 barel karbülatör ile 548Nm tork üretmekte olan bir canavar. 4 ileri bir geri Hydra-matic vites kullanılan araç, 0-100 km/h 10-11 saniye gibi bir sürede bulmaktadır.

4- 1957 Chevy Bel Air Coupe
klasik arbaa
1957 Chevy Bel Air Coupe

Chevrolet’lerde klasik dediğimizde aklınıza ilk gelmesi gereken araca geldik 1957 Chevy Bel Air. Chevrolet’in Styleline DeLuxe serisinin, lüks coupe modelidir. Camları direksiz ve arka camı bombeli olan araç, 6 silindirli v8 motoru kullanılmış. Saatte 181 km hıza ulaşan bir canavar ortaya çıkmıştır. Yakıt depo kapağı, sol kuyruk panelinin arka köşesindeki krom parçada gizlidir. Bel Air’de ayrıca Power Steering, radyo, ısıtıcı ve elektrikli Power Window bulunmaktadır.

3- 1962 Ferrari Superamerica
1962 Ferrari Superamerica

1960’ta Brüksel Otomobil fuarında cabriolet olarak tanıtıldı. Her müşteriye renk, döşeme, donanım, gösterge panelinin düzeni, hatta otomobilin burnunun konfigürasyonu seçenekleri verildiğinden, her Ferrari Superamerica farklıydı. V12 motor kullanılan eşsiz bir parça 1962 Ferrari Superamerica.

2- Mercedes Benz 540K
Mercedes Benz 540K

1938’de üretilen 540 K, Mercedes-Benz’in 1930’lardaki sportif modeliydi. Bireysel olarak üretilen özel gövde kabuğu kreasyonları her zaman Mercedes-Benz için özel bir normu temsil etmiştir. 1937 ve 1938’de 540 K için aerodinamik olarak şekillendirilmiş gövde kabuğu tasarladılar ve bunların tümü aerodinamik akış konseptini yansıtıyordu. Çok özel bir yere sahip olan eşsiz güzellikte ki araçta, 5.4 litrelik sıralı 8 motor bulunmakta.

1- 1945 Bugatti Veyron
1945 Bugatti Veyron

Alman Wolkswagen tarafından tasarlanan araç, Fransız otomobil üreticisi Bugatti tarafından spor otomobil olarak üretilmiştir. İsmini Bugatti’nin efsanevi pilotu Pierre Veyrondan almıştır. Buraya kadar doğru ama bundan sonrası biraz hayal. Polonyalı bir sanatçı, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermediği ve Volkswagen’in Bugatti ile ittifak kurarak bu güzelliğe yol açtığını hayal ederek, Bugatti Veyron’un 1945’te nasıl görüneceğini, göstermek istemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir