Evde Yapılabilecek En İyi 5 Karın Kası Egzersizi

Spor, fit vücut yada kaslı bir görünümü düşününce, eminim aklınıza ilk karın kası geliyordur. Hem sağlık, hem de estetik açısından ve aynı zamanda özgüveni yükseltmek imkansız değil. Vücut yapımız ilk başta yağ depolamak için karın bölgemizi kullanır. Ve yağ yakımına da en son karın bölgemizden başlar. Bu yüzden karın kaslarımızı ön plana çıkarmak için, ekstra bir çalışma gerekir. Bunun için spor salonları elbette yararlıdır ama şart değil. Biraz dsiplin ve düzenli sporla sizde istediğiniz fit vücuda ve karın kaslarına ulaşacaksınız. İşte evde uygulayabileceğiniz, etkisi en iyi 5 karın kası egzersizini sizin için sıralıyoruz.
5- Mekik
karın kası egzersizleri mekik

Eminim her spora başlayan insan mekik hareketini yapmıştır. Mekik hareketi bilinen en eski spor hareketlerinden biridir. Doğru yapıldığı takdir de karın kasına etkileri inanılmazdır. İlk önce yere sırt üstü uzanın, ayak tabanlarınız yere değecek şekilde dizlerinizi kırın. Başparmaklarınız kulaklarınızın arkasına gelecek şekilde, ellerinizi enseniz de birleştirin. Ama parmaklarınız iç içe geçmesin. Göğsünüz ve çeneniz arasında boşluk olacak şekilde, hafifçe çenenizi yukarı kaldırın. Dirsekleriniz dışa doğru, açık şekilde olacak. Baş, boyun ve sırt bölgenizi kaldırarak harekete başlayın. Tepe noktaya ulaştığınızda bir, iki saniye bekleyin. Tekrardan pozisyon ve karında ki gerginliği bozmadan inerek hareketi bitirin. Programlı şekilde tekrar yapın.

4- Leg raise

Leg raise hareketi karın kası ve aynı zamanda sırt kaslarınızı da güçlendirir. Leg raise hareketi, egzersize ilk başlandığı zaman zorlu bir hareket olabilir. İdman yaptıkça güçlenerek daha da kolay yapabileceksiniz. Sırt üstü yere uzanın ve kollarınızı iki yanınızda düz şekilde uzatın. Kollarınızdan da destek alıp iki bacağınızı birleştirerek yukarı kaldırın. Ve tepe noktada bir iki saniye durup hafifçe serbest bırakın. Programlı şekilde devam edin.

3- Swiss ball crunch

Plates topuyla yapılan Swiss ball crunch hareketi, şekilli karın kası oluşturmak için en iyi hareketlerden birisidir. Karın kaslarına yararı dışında koordinasyonu da geliştirilen hareket, hamileler içinde oldukça fayda sağlıyor. Plates topunu bel boşluğuna sabitleyerek, yaslanın. Elleriniz başınızın iki yanında olsun ama elinizden geldiği kadar ellerinizden destek almayın. Çenenizle göğsünüz arasında boşluk olsun, yüzünüzü tavana bakar pozisyonda tutun. Ayaklarınız sandalyeye oturur pozisyonda, yere sağlam bassın. Mekik hareketi benzeri olarak topun üzerinde egzersize başlayın. Porgramlı olarak devam edin.

2- Flutter kicks

Flutter kicks, alt karın kaslarınızı çalıştımanıza yarar. Alt karın kaslarınızın gelişmesi ve sıkılaşması için ideal harekettir. Hareket için yere uzanın. Kollarınızı her iki yanınızda uzatarak kalçanızın altında sabitleyin. Bacaklarınız düz bir şekilde ve birbirine yakın olsun. Hafif tempo ile sırasıyla bir bacağınızı havaya kaldırın ve indirdiğiniz sırada diğer bacağınızı kaldırın. Poragramlı şekilde devam edersiniz kısa sürede etkilerini hissedersiniz.

1- Mountain climbers

Mountain climbers hareketi, vucutta bir çok kas grubuna da çalıştırabilen, yan karın kası egzersizidir. Şınav pozisyonunda yapılan hareket ekstra olarak, kalori yakmanızada yarayacak. Dağ tırmanışı egzersizi diyede tabir edilen harekete başlamak için şınav pozisyonu alın. Bacağınızın birini dizden kırarak karınınıza çekin. Tekrar düz pozisyona getirirken diğer bacağınızı dizden kırarak karnınıza çekin. Ve bu şekilde programlı olarak devam edin. Etkileri muazzam olan egzersizi tüm vücuduzda hissedeceksiniz. Düzenli olarak bu hareketlere çalışırsanız, şekilli karın kaslarına ulaşmanız kaçınılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir