Türkiye’de Yetişen En İyi 5 Tropikal Meyve

Sağlık, lezzet ve yüksek vitamin kaynağı olan tropikal meyveler mutfaklarımız da daha çok yer alıyor. Günümüz şartlarında ulaşılması eskisine oranla daha kolay olan ve ülkemizde de yetiştirilen tropikal meyvelere rağbette arttı. Vitamin, mineral ve karbonhidrat değerleri yüksek olan bu meyveler, ülkemizin çeşitli bölgelerinde de yetiştiriliyor. Sevilerek tüketilen en iyi 5 tropikal meyveyi sizin için sıraladık.
5- Avakado
avakado

Avakado‘ya günümüz şartlarında, çoğu marketler de ulaşmak mümkün. Potasyum açısından zengin olan meyveyi kullanmadığımız yer kalmadı. Salatalar, mezeler ve kahvaltılıkların içinde özellikle tercih ediliyor. Anavatanı Meksika olan avakado, özellikle ılıman bölgelerde yetiştiriliyor. Ülkemiz de Antalya, Alanya, Muğla ve Mersin illerinde yetiştirilen meyve , cilde de çok iyi geliyor.

4- Kumkuat
Kumkuat

Turunçgiller familyasına ait olan Kumkuat meyvesi, ülkemizde Rize’de yetiştiriliyor. Diğer turnçgillerden farklı olarak kabuğu soyulmadan yenilen ve ekşi,tatlı karışımı tadı olan kumkuat, C vitamini açısından da çok zengin. Sağlık açısından birçok yararı olması onu değerli kılan tropikal meyve özellkleri arasında.

3- Pomelo

Ülkemizde Antalya’da yetiştirilen Pomelo meyvesinin, tek bir tanesi yaklaşık 2 kg gelmekte. C vitamini deposu olan meyvenin diğer turunçgillerin aksine düşük asitlidir. Ve sağlık açısından bir çok yararı bulunur. Pomelo meyvesi, kokteyllerde de özellikle tercih edilen tropikal meyveler arasında.

2- Pitaya (Ejder Meyvesi)
ejder meyvesi pitaya

Ülkemizde son zamanlarda oldukça popüler olan ve halk arasında ejder meyvesi olarak bilinen Pitaya, yüksek C vitamini ve antioksidan özelliğiyle biliniyor. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan Pitaya meyvesi, ayrıca lezzet bakımından da tercih ediliyor.

1- Ekmek Ağacı Meyvesi
Ekmek ağacı

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilen ekmek ağacı meyvesi, henüz çok bilinmese de besin deposudur. Diğer meyvelerden farkı pişirilerek de yenilir. Pişirildikten sonra ekmeğe benzediği için ekmek ağacı ismini alan meyvenin, taze yaprakları da yenebiliyor. Gövdesi ev ve kano yapımında, kabuğu ise dokumada kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir